Zamek Chojnik w Sobieszowie
Zamek Chojnik to jedna z najbardziej znanych ruin zamkowych na Dolnym Śląsku a jednocześnie najczęściej odwiedzanych, przede wszystkim z powodu świetnego położenia na szczycie dużego wzniesienia Chojnik (blisko Szklarskiej Poręby, Jeleniej Góry), oraz możliwość podziwiania widoków karkonoskich z zamkowej wieży. Do zamku prowadzą dwa szlaki, tak dla miłośników pieszej wędrówki, jak i cyklistów. Ci pierwsi mogą w trakcie wspinaczki spenetrować, leżącą się na szlaku, tzw. Jaskinię Przemytników.
Zamek Chojnik pobudowany został w XIV wieku przez księcia Bolka Drugiego jako jeden z elementów fortyfikacji granic jego księstwa. Kolejnym włodarzem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał rozbudowy obiektu w renesansowym stylu. Do czasu potężnego pożaru w roku 1675 zamek był główną siedzibą Schaffgotschów. Po pożarze, zamek nie został odbudowany, dzisiaj jest udostępniany do zwiedzania. Zwiedzający zamek mogą zobaczyć pręgierz, posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, postrzelać z kuszy i wejść na wieżę zamkową, skąd rozpościera się malownicza panorama Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Dziś zamek jest siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które corocznie, urządza Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”.
Jak dojść na Zamek Chojnik?
Chętni do zwiedzania zamku powinni kierować się z Jagniątkowa w stronę Sobieszowa początkowo niebieskim szlakiem, a później zielonym. Po dojściu do Głazowiska mamy wybór – możemy iść dalej szlakiem zielonym lub czerwonym. Czas wędrówki to ok 1-1,5 godz. Zamek położony jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, wobec tego, należy także wziąć pod uwagę konieczność uiszczenia opłaty za wejście na obszar parku.
Zamek jest czynny:
Ceny biletów:
Od dnia 01.02.2020.
Bilety indywidualne
W przypadku grup zorganizowanych powyżej 15 osób
Jeżeli grupa będzie prowadzona przez przewodnika sudeckiego
Przypominamy, że opłata za zwiedzanie Zamku Chojnik jest niezależna od opłaty wstępu na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Turyści odwiedzający tę atrakcję są zobowiązani uiścić dwie opłaty: jedną na rzecz Karkonoskiego Parku Narodowego, drugą - na rzecz PTTK zarządzającego Zamkiem Chojnik.
Aktualizacja - luty 2020 r. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za zmiany.
Zamek Chojnik - dziedziniec
Widok z wieży